В Україні посилили контроль за обігом палива

Кабінет Міністрів затвердив порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня палива на акцизних складах, який вступить в силу з 1 січня 2018 р. Рішення прийнято на засіданні Кабміну 22 листопада.
Адміністратором реєстру буде контролюючий орган — ДФС. При цьому, відповідно до чинної редакції Податкового кодексу, режим акцизного складу, який в обов’язковому порядку повинен бути обладнаний витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками, поширюється на всі нафтобази, пункти зберігання і реалізації нафтопродуктів (АЗС, АГЗС, ГНС та ін), а не тільки на підприємства по їх виробництву.
У підготовці проекту разом з представниками Мінфіну, ДФС, Мінпаливенерго, фахівцями Інституту метрології, виробниками та імпортерами вимірювальних приладів брав участь Комітет з питань податкової та митної політики НАУ.
Ми вважаємо, що нові правила дозволять побудувати ефективну автоматизовану систему обліку та контролю обороту та залишків палива в країні, яка позбавить законослухняних учасників ринку від додаткових податкових перевірок, але сфокусує увагу контролюючих органів на нелегальному сегменті ринку.
Одна з пропозицій, на якій особливо наполягали учасники Нафтогазової Асоціації, поетапний перехід на автоматичну передачу даних рівнемірів та витратомірів в ДФС. На початковому етапі дані приладів обліку можуть заноситися вручну, перехід на автоматичну передачу даних буде відбуватися в різні періоди і буде залежати від емністі акцизних складів.
Так, з 1 липня 2018 року обов’язковим стане передача даних для резервуарів об’ємом понад 20 тис. куб. м, з 1 січня 2019 року -об’ємом 1-20 тис. куб. м., з 1 липня 2019 року — менше 1 тис. куб. м. На порядку денному Податкового комітету Асоціації — внесення подальших змін у Податковий кодекс, які передбачають синхронізацію даних витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників з діючою СЕАРП (системою електронного адміністрування реалізації палива).