Боротьба з паливними нелегалами має бути системною та регулярною

Нещодавно Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив створити робочі групи на рівні кожної області по боротьбі з нелегальним ринком нафтопродуктів, а також провести перевірки автозаправних станцій (АЗС). Нафтогазова Асоціація України (НАУ) підтримує доручення Прем’єра та висловлює свою повагу і вдячність за активізацію боротьби з нелегальним обігом пального у державі.
Зі свого боку НАУ завжди виступає з позицією щодо необхідності дотримання усіма учасниками ринку принципів добросовісної конкуренції в правовому полі та допомагає центральним органам виконавчої влади боротися з нелегальним сегментом.
Попри досвід ефективної боротьби з нелегальним сегментом нафтогазового ринку, який країна спостерігала на початку 2020 року, під час запровадження карантинних заходів (необхідність яких ми розуміємо та підтримуємо), відбувся розквіт нелегального сегменту у дещо змінній формі своєї незаконної діяльності.
Аналіз ринку демонструє, що існуючий дисбаланс між обсягами виробництва та імпорту з обсягами споживання нафтопродуктів в Україні складає 2 млн. т. Це свідчить про те, що 2 млн. т реалізуються без відображення у звітності та без сплати податків.
Експерти паливного ринку з «Консалтингової групи А-95» свідчать, що в Україні спостерігається стрімке розширення тіньового ринку нафтопродуктів, що проявляється як в зростаючих обсягах виробництва на міні-НПЗ, так і торгівлі пальним з грубим порушенням законодавства.
За даними експертів, щорічні втрати державного бюджету від діяльності міні-НПЗ складають близько 3,73 млрд. грн., втрати держбюджету через порушення касової дисципліни автозаправними станціями оцінюються на рівні 10,9-14,6 млрд. грн.
За результатами останнього моніторингу інтерактивної мапи perevirAZS.info в країні продовжують функціонувати 103 місця роздрібної торгівлі пальним, що працюють з грубими порушеннями законодавства та створюють потенційні ризики небезпеки для життя та здоров’я людей та оточуючої інфраструктури.
Зважаючи на такі результати, ми впевнені, що роботу по припиненню незаконної діяльності на ринку пального потрібно системно та регулярно продовжувати. Тому НАУ звернулись до Прем’єр міністра з проханням надати доручення органам ДФС, ДПС, Національної поліції, Держпраці, органу, що здійснює державний архітектурно-будівельний контроль та органам місцевого самоврядування провести перевірки об’єктів роздрібної торгівлі щодо дотримання законодавства (наявність ліцензії на роздрібну торгівлю пальним на місце торгівлі, реєстрації РРО, акцизного складу, рівнемірів та витратомірів — лічильників в ДПС, дотримання касової дисципліни, оформлення найманих працівників, надання звітності та інших вимог законодавства) та за результатами перевірок вжити передбачені законодавством заходи, та застосувати санкцій з метою припинення незаконної діяльності таких об’єктів.
НАУ впевнені, що ліквідація нелегального обігу пального в країні дозволить забезпечити рівні умови ведення бізнесу, знизити ціни для споживачів, сприятиме розвитку галузі, підвищенню надходжень в Державний та місцеві бюджети та розвитку інфраструктури населених пунктів.